Ana Menü
Saat & Takvim

Hava Durumu-Piyasalar

Artvin İçin Hava Durumu

Hava Yolu Firmaları

Gazete Başlıkları
Önemli Linkler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Büyükelçilerle Özel Sektör Temsilcilerini Buluştu
Tarih: 26.07.2008 Saat: 19:11 Gönderen: adminHisarcıklıoğlu: “Gelişim için küresel değişimi okumak şart, bunun için diplomatik temsilcilerimize güveniyoruz.”

 

Türk özel sektörünün dış işleri bakanlığı olma misyonu ile faaliyet gösteren Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), 17 Temmuz 2008 Perşembe günü, saat 20.30’da, Ankara Sheraton Oteli’nde, Dışişleri Bakanlığı’nın yurtdışı temsilciliklerinde görev yapan yüzden fazla Türk Büyükelçisinin katılımıyla bir “Çalışma Yemeği” düzenledi.

 

TOBB ve DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Bern Büyükelçisi Alev Kılıç’ın gerçekleştirdiği açılış konuşmalarından sonra basına kapalı olarak devam eden çalışma yemeğine, DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, DEİK Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB Türkiye Müteahhitlik Sektör Meclis Başkanı Erdal Eren ve TÜRSAB Başkanı, TOBB Türkiye Seyahat Acentaları ve Rehberler Meclisi Başkanı ve DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Başaran Ulusoy da katılarak birer sunum gerçekleştirdi.

 

TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, dünyanın dört bir yanında Türkiye’yi temsil eden büyükelçilere yönelik yaptığı konuşmasına tarihte ilk defa yurt dışında Türkiye’yi temsil eden büyükelçilerin bu akşam özel sektör temsilcileri ile biraraya gelmesinin büyük bir anlamı olduğunu düşündüğünü ifade ederek başladı.

 

Türk özel sektörünün dünya ekonomi ligindeki duruşundan ve başarılarından bahseden Hisarcıklıoğlu sözlerine “Bugün Türkiye’yi ihracatıyla, yatırımıyla küresel ekonomiye entegre eden, küresel rekabette başarı sağlayan, ülkemizi dünyanın en büyük 15. ekonomisi, Avrupa’nınsa 6. büyük ekonomisi haline getiren dinamik güç, temsil etmekten gurur duyduğum Türk özel sektörüdür. Türk özel sektörü ve Türk sanayisi, bu coğrafyadaki en güçlü, dünyaya en fazla entegre olmuş bir yapıya sahiptir. Orta Doğu, Kuzey Afrika, Balkanlar ve Avrasya ülkelerinin toplam sınai ihracatının yüzde 65’i, tek başına Türkiye’den gerçekleştirilmektedir. 200’den fazla ülkeye ihracat yapabilen, ihracatının yüzde 90’ından fazlası sanayi ürünü olan bir özel sektöre sahibiz. Müteahhitlerimiz Kuzey Afrika, Orta Doğu, Körfez, Orta Asya ve Doğu Avrupa’da 110 Milyar Dolarlık proje tamamladı ve 22 Türk müteahhitlik firması dünyanın en büyük 225 firması arasına girmeyi başardı. 20 milyar doları geçen turizm geliriyle, dünyanın en çok tercik edilen ilk 10 turizm destinasyonundan biri haline geldik” diyerek devam etti.

 

TOBB / DEİK Başkanı, Türkiye’nin ekonomik performansının özellikle son dönemde büyük gelişme gösterdiğini ancak Türkiye’ye rakip olan yükselen piyasa ekonomilerinin de yerinde saymadığına işaret ederek “Önümüzde, küresel güç dengelerinin yeniden kurulduğu bir dönem var. Bu küresel değişimi iyi okumak, fırsatları zamanında değerlendirmek, risklere karşı hazırlıklı ve korunaklı olmak zorundayız. Dünyadaki güç dengeleri yeniden kurulurken, ortak bir Türkiye vizyonu ile geleceğe emin adımlarla yürümeliyiz. Bunun için önümüze dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefini koyarak bölgesel bir aktör olmaktan sıyrılıp küresel bir güç olmak zorundayız. Bu hedefe ulaşmak üzere, 500 milyar dolar ihracat yapan, dünya pazarlarında tanınan markalarla yer alan, küresel Türk şirketleri çıkaran, rekabetçi bir ekonomik model kurmamız gerekmektedir. Sizlerle birlikte çalışarak, bu hedeflere ulaşacağımıza inanıyorum” ifadesini kullandı.


 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla
· Haber gönderen admin


En çok okunan haber: :
Başbakan Erdoğan, Türkoloji Yaz Stajına Katılan Öğrencileri Kabul Etti

Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa