Ana Menü
Saat & Takvim

Hava Durumu-Piyasalar

Artvin İçin Hava Durumu

Hava Yolu Firmaları

Gazete Başlıkları
Önemli Linkler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Başbakan Erdoğan, Türkoloji Yaz Stajına Katılan Öğrencileri Kabul Etti
Tarih: 26.07.2008 Saat: 19:01 Gönderen: admin18.07.2008 - ANKARA, TOBB Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Türkçe Orta Asya'dan Avrupa'ya, Karadeniz'den Afrika'ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada iletişim imkanı sağlayan kadim bir dildir'' dedi.

 

Erdoğan, Başbakanlık Yeni Bina'da, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde Türkoloji Yaz Stajı gören 20 ülkeden yaklaşık 100 öğrenciyi kabul etti.

 

Kabulde konuşan Erdoğan, ''Son yüzyıllık dönemde dünyada yaşanan karışıklıklar maalesef aramıza zaman ve mekân mesafesi girmesine yol açtı'' dedi. Erdoğan, küreselleşmeyle birlikte bu mesafeleri aşmanın mümkün hale geldiğini ifade ederek, sanal iletişimin sağladığı kolaylıklar ile kültürel ve ekonomik ilişkilerin mesafeleri daraltmaya başladığını, küresel vizyonun diplomasiden kültür ve ticarete kadar her alanda geçerli bir kavram haline geldiğini kaydetti.

 

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: ''Dünyamızda sadece ülkeler ve toplumlar için değil, kurumlar ve bireyler için de küresel vizyondan söz ediliyor. Bu süreçte Türkiye'nin konumu her geçen yıl çok daha önemli hale geliyor. Dolayısıyla diğer ülkelerdeki insanlar için Türkçe öğrenmek kültürel bir hobi olmak ötesinde anlamlar taşıyor.

 

Türkiye'nin dünyadaki pek çok ülkeyle yoğun diplomatik, kültürel, sosyal, siyasi ve ekonomik ilişkileri var. Sizler gibi bulundukları ülkede Türkçe öğrenimi gören binlerce gence işte bu ilişkilerin yürütülmesinde önemli görevler düşüyor. Gelecekte çok daha önemli görevler düşecek. Türkçe, kültürel ve sosyal boyutu yanında giderek daha yaygın bir şekilde ticaret dili durumuna da gelmektedir. Bu süreç Türkçe bilen insanları ülkelerinde avantajlı bir konuma taşıyacaktır. Sonuç olarak Türkçe öğrenme konusundaki kararınızın hem sizin hem de karşılıklı olarak ülkelerimiz ve toplumlarımız için isabetli ve yararlı bir tercih olduğunu düşünüyorum.''

 

Başbakan Erdoğan, Türkiye'de bulunan öğrencilerin Türk insanlarını daha yakından tanıma fırsatı bulduklarını vurgulayarak, öğrencilerden ülkelerine döndüklerinde Türkiye'deki iyi anılarını ailelerine ve arkadaşlarına anlatmalarını istedi.

 

Öğrencileri Türkçe öğrenme kararlarından dolayı artık kendilerinde biri olarak gördüklerini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti: ''Sizlerin de bizleri aynı şekilde gördüğünüzden şüphe duymuyorum. Sizlerin nezdinde Türkçe ortak paydasında başlayan bu dostluk ikliminin giderek, genişleyerek mutlaka toplumlarımız arasında daha köklü ve kalıcı işbirliğine dönüşmesini istiyoruz. Türkçe Orta Asya'dan Avrupa'ya, Karadeniz'den Afrika'ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada iletişim imkânı sağlayan kadim bir dildir. Dünyanın en köklü medeniyetlerinden biri olan Türkçe'nin öğrenilmesi başlı başına bir zenginlik kaynağıdır. Bizler Türkçe'mizi öğrenenleri bu büyük medeniyet ailesinin bir ferdi, bir bireyi olmanın ötesinde öz kardeşimiz olarak görüyoruz. Türkçe öğrenenleri ülkemizin bir kültür elçisi, kendi ülkeleriyle bizim aramızda doğal bir dostluk ve iletişim köprüsü olarak değerlendiriyoruz. Bizimle aynı duyguları paylaşan herkesin başımız üzerinde yeri vardı. Mevlana gibi, Yunus gibi, Hacı Bektaşı Veli gibi, insan sevgisini odak alan dünyanın en derinlikli bilgelerinin yurdunun kapısı sizlere daima açıktır.''

 

Erdoğan'ın konuşmasından önce Kırgızistan'dan gelen Lezzet Adilova isimli öğrenci ''Kaldırımlar'' şiirini Türkçe okudu. Törenin yapıldığı salona TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu ile giren Erdoğan, tören sonrasında Hisarcıklıoğlu, Yazıcıoğlu ve öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Yemen'den gelen öğrenciler Başbakan Erdoğan'a kahve ve tablo hediye etti.


 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla
· Haber gönderen admin


En çok okunan haber: :
Başbakan Erdoğan, Türkoloji Yaz Stajına Katılan Öğrencileri Kabul Etti

Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa